Hieronder ziet u het lesvoorbereidingsformulier en het lesbegeleidingsformulier van mijn stagebegeleidster:
lesvoorbereidings formulier
Naam
|
Sander Schouten
|
Groep
|
5
|
Stagebegeleider/
coach |
Manon Klink
|
Stageschool
|
Margrietschool
|
Groep
|
|
Mentor
|
|
Activiteit
|
Muziek
|
Datum
|
29-03-2012
|
Leerpunten student
|
1.
Voorbereiding
|
2.
Uitleg
|
3.
|
Verantwoording (waarom ga je dit doen)
Beginsituatie
Beschrijf wat de leerlingen al
weten, of ze er wel eens mee te maken hebben, welke leerlingen problemen hebben
met dit onderwerp of met de werkvorm, …
|
-de leerlingen kennen het liedje Bigi Kaiman niet
|
Doelstellingen
Wat moeten de leerlingen aan het
einde van de les geleerd hebben?
Formuleer doelen die concreet,
meetbaar, zichtbaar, haalbaar zijn.
|
-de leerlingen kennen het liedje Bigi Kaiman
-de leerlingen kennen de tekst van Bigi Kaiman uitbeelden in een
clip.
|
Evaluatie
Benoem van elk doel hoe en wanneer
je vaststelt of dit is behaald.
|
-door middel van een clip zal ik zien of de leerlingen het doel
van de les hebben behaald
|
Werkwijze en middelen (waarmee ga je dit doen)
Didactische Werkvormen
Wat doe jij?
|
-door middel van een cd en de tekst leer
ik ze het liedje. Doordat ik mijn eigen clip laat zien hebben ze een idee van
hoe ze het kunnen aanpakken
-de leerlingen leren eerst het liedje
aan en gaan daarna overleggen voor hun clip
-ik gebruik de computer om mijn clip te
laten zien en ik gebruik een camera om het op te nemen
-de leerlingen gebruiken een cd speler
om op muziek te kunnen oefenen.
|
||
Leeractiviteiten
Wat doen de leerlingen?
|
|||
Instructie-middelen
Welke middelen gebruik jij?
|
|||
Leermiddelen
Welke middelen gebruiken de
leerlingen?
|
Organisatie (Aan welke praktische zaken moet je denken bij de
uitvoering; maak eventueel een schets van de ruimte)
Vooraf
Wat moet klaarliggen? Waar
kunnen leerlingen spullen zelf pakken?
|
-van tevoren moeten de liedbladeren uitgedeeld zijn en de cd moet
in de cd speler zitten.
-de filmcamera moet ook al gereed zijn om te filmen
-tijdens het aanleren van het liedje hoeft de organisatie niet te
worden aangepast. Als we de clip gaan opnemen moeten de stoelen en tafels aan
de zijkant van het lokaal staan.
-na afloop gaan de leerlingen weer hun stoelen en tafels terug
zetten en sluiten we de les af.
|
Tijdens
Moet de organisatie aangepast
worden? Waar leggen de leerlingen hun product?
|
|
Na afloop
Bereid een rustige lesovergang
voor. Wie ruimt wat op? Waar en hoe moeten leerlingen gaan zitten?
|
Lesopbouw
(wat ga je precies doen)
Keuze lesmodel
benoem
hieronder in de eerste kolom
de fasen die horen bij het gekozen lesmodel |
Aanvullende vakdidactische eisen
·
|
DA
|
ADI
|
||||||||
1 Inleiding
2 Kern
3 Afsluiting
|
1 Terugblik
2 Oriëntatie
3 Uitleg
4 Begeleide oefening
5 Zelfstandige verwerking
6 Evaluatie
continu: REFLECTIE
|
lesfase
|
tijd
|
activiteit
|
Inleiding
Kern
Slot
|
5
35
5
|
Ik ga de les inleiden door het filmpje te laten zien die ik met
mijn medestudenten heb gemaakt van het liedje Bigi Kaiman. Hierna ga ik
vertellen dat de klas uiteindelijk met zijn allen ook zo’n clip gaat maken.
Bigi Kaiman aan leren
Ik gok dat de leerlingen het liedje Bigi Kaiman erg leuk zullen
vinden, dit denk ik omdat het liedje een grappige melodie heeft en de tekst
ook makkelijk aan te leren is, van der Lei, Haverkort & Noordam, 2004,
p.64. Tijdens de inleiding van de les hebben de leerlingen Bigi Kaiman al
gehoord. Nu zal ik Bigi Kaiman nogmaals laten horen en zal ik mee zingen, van
der Lei e.a., 2004, p 66. Als ze het voor de tweede keer helemaal hebben
gehoord ga ik het liedje stuk voor stuk aanleren, van der Lei e.a., 2004, p
79.
Ze mogen nu Bigi Kaiman steeds mee zingen tijdens de rest van het
liedje moeten ze luisteren, ze mogen wel zachtjes voor zichzelf mee zingen.
Als de leerlingen dit onder de knie hebben zal ik het stukje bi-gi kai-man
djomp’a li-ba ba-ri tjoe-we tjoe-we een aantal keer met ze oefenen zonder
muziek. De eerste keer dat de leerlingen deze zin oefenen zullen we het heel
rustig uitspreken zodat ze zich bewust zijn van de moeilijkheden in deze zin.
Als ze ook deze zin onder de knie hebben mogen ze samen met mij
het liedje helemaal zingen, als dit goed gaat laat ik ze het liedje alleen
zingen. Als de leerlingen het lied kennen gaan we verder met de volgende
stap, de clip.
Clip maken
We gaan eerst met zijn allen overleggen hoe de clip eruit gaat
zien, dat we bepaalde groepen gaan maken(zangers, dansers, etc) of dat
iedereen gewoon een klein stukje mag doen. Als we hieruit zijn dan gaat ieder
groepje oefenen, hierbij zullen Manon en ik assisteren en helpen. Als
iedereen zijn deel goed kent houden we een generale repetitie en hierna zal
het echte optreden volgen, dit zal ook gefilmd worden.
Als de clip is opgenomen gaan we alles weer op zijn oude plek
terug zetten, de tafels worden weer terug gezet, als dit gebeurd is gaan we
de les nog even evalueren, hoe ging de samenwerking en vond iedereen het een
leuke les? Ik zal de clip bewerken zodat hij op de site kan komen van de klas
zodat ouders hem ook kunnen zien
|
Hier is het les begeleidingsformulier:
Lesbegeleiding
Naam
|
Sander Schouten
|
Groep
|
5
|
ICO
(Stagebegeleider) |
Floris Bos
|
Praktijkschool
|
Margrietschool
|
Groep
|
Mentor
|
Manon Klink
|
|
Activiteit
|
Muziek
|
Datum
|
29-maart-2012
|
Leerpunten student
|
1.
Voorbereiding
|
2.
Uitleg
|
3.
|
Observaties
|
Feedback
|
|
Lesuitvoering
Wat
doet de student waardoor gewenst gedrag / resultaat ontstaat?
Waar
blijven kansen onbenut?
Welke
handelingen leiden tot ongewenst resultaat?
|
-leuke inleiding door dat je je eigen filmpje laat zien, hierdoor
zijn de leerlingen meteen enthousiast.
-je voorbeeld is goed met het zingen, hierdoor leren de
leerlingen snel het liedje aan.
-leuk dat je het opneemt, hierdoor zullen de leerlingen ook echt
het eindresultaat zien.
-de betekenis van het liedje leg je goed uit, hierdoor zullen de
leerlingen weten waarover ze zingen.
-de opbouw van het
aanleren van het liedje is goed, het is stap voor stap en voor iedereen
haalbaar.
|
-probeer niet je stem te verheffen als de leerlingen door je heen
praten, wacht rustig af tot dat het weer helemaal stil is.
-uiteindelijk doen de jongens niet mee tijdens het filmpje? Heb
je dat afgesproken met ze? Anders moet je er in de evaluatie iets van zeggen
|
Voorbereiding
-
beginsituatie
-
doelstellingen
-
evaluatie
-
middelen
-
organisatie
-
gekozen lesmodel
- lesopbouw
|
Conclusies
|
||
Feedback op leerpunten student
|
1.
|
De deelstappen zitten goed in je hoofd, hierdoor heb je alle
aandacht voor de les
|
2.
|
Je legt alles goed uit en vraagt ernaar bij de leerlingen ter
bevestiging. Hierdoor ontstaat er geen onduidelijkheid
|
|
3.
|
||
Leerpunten
- volgende keer
- komende tijd
|
-probeer ervoor te zorgen dat ook de jongens mee doen, verder was
het een goede les!!
|