Hieronder vind u het lesvoorbereidings formulier en de lesbegeleiding van mijn stagebegeleidster.
Lesvoorbereiding
Naam
|
Sander Schouten
|
Groep
|
5
|
Stagebegeleider/
coach |
Manon Klink
|
Stageschool
|
Margrietschool
|
Groep
|
Mentor
|
||
Activiteit
|
Drama; tableaus
|
Datum
|
19-04-2012
|
Leerpunten student
|
1.
Orde
|
2.
Voorbereiding
|
3.
Pedagogische
veiligheid
|
Verantwoording (waarom ga je dit doen)
Beginsituatie
Beschrijf wat de leerlingen al
weten, of ze er wel eens mee te maken hebben, welke leerlingen problemen hebben
met dit onderwerp of met de werkvorm, …
|
-de leerlingen hebben geen ervaring met een tableauspel, volgens
de Nooij, 2007, p 108 zijn daarom tableaus geschikt.
|
Doelstellingen
Wat moeten de leerlingen aan het
einde van de les geleerd hebben?
Formuleer doelen die concreet,
meetbaar, zichtbaar, haalbaar zijn.
|
-de leerlingen kennis laten maken en de kenmerken leren van het
tableausspel
|
Evaluatie
Benoem van elk doel hoe en
wanneer je vaststelt of dit is behaald.
|
-tijdens de evaluatie zal ik aan de leerlingen vragen wat de
kenmerken zijn van het tableauspel
|
Werkwijze en middelen (waarmee ga je dit doen)
Didactische Werkvormen
Wat doe jij?
|
-ik zal de leerlingen foto’s laten zien
van tableaus
-de leerlingen doen allemaal mee en
spelen dus met zijn allen een tableau
-ik gebruik het smartbord om de tableaus
op uit te beelden
-de leerlingen gebruiken geen
leermiddelen
|
||
Leeractiviteiten
Wat doen de leerlingen?
|
|||
Instructie-middelen
Welke middelen gebruik jij?
|
|||
Leermiddelen
Welke middelen gebruiken de
leerlingen?
|
Organisatie (Aan welke praktische zaken moet je denken bij de
uitvoering; maak eventueel een schets van de ruimte)
Vooraf
Wat moet klaarliggen? Waar
kunnen leerlingen spullen zelf pakken?
|
-vooraf moet ik de tableaus al klaar hebben staan
-tijdens de les moeten de stoelen en tafels aan de kant worden
geschoven zodat we een “podium” hebben waarop de leerlingen alles kunnen
uitbeelden
-na afloop zetten we eerst alle stoelen en tafels terug en daarna
evalueren we de les.
|
Tijdens
Moet de organisatie aangepast
worden? Waar leggen de leerlingen hun product?
|
|
Na afloop
Bereid een rustige lesovergang
voor. Wie ruimt wat op? Waar en hoe moeten leerlingen gaan zitten?
|
Lesopbouw
(wat ga je precies doen)
Keuze lesmodel
benoem
hieronder in de eerste kolom
de fasen die horen bij het gekozen lesmodel |
Aanvullende vakdidactische eisen
·
Inleiding
·
W-up
1
·
W-up
2
·
Kern
·
Afsluiting
Op Marnixnet bij de studieroute drama 1 en 2 staat dat je tijdens
drama lessen het BVV model moet gebruiken: http://marnixnet.hsmarnix.nl
|
DA
|
ADI
|
||||||||
1 Inleiding
2 Kern
3 Afsluiting
|
1 Terugblik
2 Oriƫntatie
3 Uitleg
4 Begeleide oefening
5 Zelfstandige verwerking
6 Evaluatie
continu: REFLECTIE
|
lesfase
|
tijd
|
activiteit
|
Inleiding
W-up 1
W-up 2
Kern
Afsluiting
|
5
5
15
25
5
|
Ik zal uitleggen wat de bedoeling is van de les en wat tableaus
zijn.
De tafels en stoelen zijn inmiddels aan de kant geschoven en nu
kan de eerste warming-up beginnen. De leerlingen lopen vrij rond in de klas
zonder te praten en elkaar aan te raken. Ik zal steeds een locatie noemen en
dan moeten de leerlingen zichzelf een houding aannemen die bij die locatie
hoort, volgens de Nooij, 2007, p. 109 is dit een gedegen inleiding.
De klas word verdeeld in groepjes van 5, 1 groepje van 6. Ik zal
eerst de bedoeling uitleggen en daarna mogen de leerlingen pas in hun
groepjes aan de slag gaan. Per groepje is er straks een iemand de
beeldhouwer, de beeldhouwer zet de groepjes in de juiste positie. Als ze
beeldhouwer klaar is mogen de overige leerlingen gokken waar ze waren. Als
het geraden is dan mag de volgende beeldhouwer aan de gang gaan. Iedere
leerling is 1x beeldhouwer. Hierbij zal ik meteen zeggen dat er goed
geluisterd moet worden naar de beeldhouwer en dat als je niet goed luistert
je niet meer mee mag doen en straf regels gaat schrijven. Ik zal rondlopen om
te kijken of het goed gaat
De klas word nu opgedeeld in groepen van 4. Ik zal eerst de
opdracht uitleggen voordat ze aan de slag kunnen. De leerlingen gaan straks
10 minuten oefenen. In die tijd moeten ze een locatie bedenken en mogen ze 2
houdingen aan nemen. De eerste is de starthouding en de 2e is een
beweging waarna ze in een andere houding komen. Nu moet de klas raden waar de
groep zich bevind. Dit mogen alle vier de groepjes laten zien. Als de
leerlingen het laten zien gaan we eerst de publieksregels doornemen: 1) er
word niet gelachen 2) je bent altijd stil 3) je klapt altijd na afloop.
We gaan alle stoelen en tafels weer terug zetten en hierna zal ik
nog kort vragen wat een tableau is. Hierna kan de volgende les van start
gaan.
|
De feedback van de vakdocent, Jus Roelofs, komt eraan. Ik heb het al opgestuurd naar Jus, maar vanwege de drukte is ze er nog niet aan toe gekomen. Zodra ik de feedback hebt ontvangen zal ik het meteen in mijn kunstdossier zetten.
Lesbegeleidings formulier:
Lesbegeleiding
Naam
|
Sander Schouten
|
Groep
|
5
|
ICO
(Stagebegeleider) |
Floris Bos
|
Praktijkschool
|
Margrietschool
|
Groep
|
Mentor
|
Manon Klink
|
|
Activiteit
|
Drama; Tableaus
|
Datum
|
19-04-2012
|
Leerpunten student
|
1.
Orde
|
2.
Voorbereiding
|
3.
Pedagogische
Veiligheid
|
Observaties
|
Feedback
|
|
Lesuitvoering
Wat
doet de student waardoor gewenst gedrag / resultaat ontstaat?
Waar
blijven kansen onbenut?
Welke
handelingen leiden tot ongewenst resultaat?
|
-in het begin doen de leerlingen niet echt met je mee, flauwe
opmerking enz. Je gaat hier heel goed mee om door er niet op te reageren.
-duidelijke uitleg, de leerlingen weten precies wat ze moeten
doen. Alles word snel aan de kant geschoven en gereed gemaakt om te beginnen.
-de 1e opdracht leg je duidelijk uit aan de
leerlingen, je bent zelf enthousiast en dit breng je over op de kinderen.
-Je evalueert na de 1e opdracht kort hoe het gaat, je
legt de volgende opdracht goed en duidelijk uit. De leerlingen doen weer
enthousiast mee en ze hebben er plezier in. Zelf loop je langs en help je de
leerlingen op weg.
-na een paar minuten leg je het stil en evalueer je hoe het gaat.
Goed dat je aangeeft dat er altijd wel eens wat is dat je niet leuk vindt en
het dus geen reden is om niet mee te doen.
-je legt heel duidelijk de 3 publieksregels uit. Goed dat je dat
doet, de leerlingen weten waar ze aan toe zijn.
-Leuke presentatie/einde van wat de leerlingen bedacht hebben.
Het gaat heel ordelijk.
-je evalueert de les goed, je geeft de leerlingen een wijze les
mee: soms moet je wel eens dingen doen die je liever niet doet.
|
-je hoeft niet per se tegen de kinderen te zeggen dat het een
verplichte opdracht is voor school
-als je zegt kom even bij me staan, nemen de leerlingen heel
letterlijk, ze komen tegen je aan staan. Je probeert er bovenuit te komen
door je stem te verheffen, niet doen! Gebruik andere technieken om de
leerlingen stil te krijgen.
-in je lesvoorbereiding staat dat je foto’s van tableaus laat
zien als inleiding, dit ben je vergeten. Hoe komt dit?
-bij de 2e opdracht loop je goed rond door de klas en
helpt de leerlingen waar dat nodig is. Als je iets wilt zeggen probeer het
dan alleen verstaanbaar te maken voor de leerlingen voor wie heb bestemd is.
Je verheft nu je stem, dit hou je later nooit hele dagen vol!
|
Voorbereiding
-
beginsituatie
-
doelstellingen
-
evaluatie
-
middelen
-
organisatie
-
gekozen lesmodel
- lesopbouw
|
Conclusies
|
||
Feedback op leerpunten student
|
1.
|
Je houd goed het overzicht en orde. Probeer alleen niet je stem
te verheffen als de leerlingen niet luisteren, gebruik een andere techniek
|
2.
|
Je voorbereiding was in orde. Je had alles goed in je hoofd
zitten, dit was heel goed te merken.
|
|
3.
|
Je zorgt ervoor dat de leerlingen zich op hun gemak voelen, dit
komt onder andere door je publieksregels. De leerlingen schamen zich niet.
|
|
Leerpunten
- volgende keer
- komende tijd
|
-als je iets wilt zeggen tegen de leerlingen en het is rumoerig,
probeer dan niet je stem te verheffen, maar gebruik een andere techniek.
|
Reflectie:
Ik ben persoonlijk heel tevreden met mijn les over tableaus. Doordat ik van tevoren alles goed had voorbereid en precies wist wat er moest gebeuren bij elk deel van de les kostte dat me geen energie. Deze energie kon ik nu gebruiken voor het aansturen en helpen van de leerlingen. Ik merkte dat de inleiding de leerlingen goed hadden voorbereid op wat er tijdens de les aan bod kwam. Tijdens w-up 1 oefende ze voor het eerst met tableaus. Omdat ze er nog nooit een les hadden gehad over gehad moesten ze de fysieke ervaring van het "bevriezen" nog een keer meemaken, de Nooij, 2007, p.109. Hierin staat beschreven wat er van een goede inleiding wordt verwacht en naar mijn idee heb ik dat ook gedaan. De overige activiteiten sloten hier goed bij aan en ik merkte dat de leerlingen er veel plezier in hadden, ook al hadden ze er van tevoren niet zoveel zin in.
Reflectie Jus:
Les Drama, feedback van Jus: VOLDOENDE
| |
De les is gemaakt volgens het lesmodel van het kunstvak
De doelen van de les zijn in relatie met de kerndoelen
De doelen van de les passen bij de ontwikkeling van de kinderen en sluiten aan op de belevingswereld
Er is gebruik gemaakt van vakspecifieke didactiek
Op 3 onderdelen is er een koppeling met de theorie
Er wordt minimaal 1 vakinhoudelijke bron gehanteerd
|
Ja
Ja
Ja
Ja
Ja
Ja
|
Geen opmerkingen:
Een reactie posten